Deklaracja dostępności
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku
Data publikacji strony internetowej: 30.01.2019r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 07.03.2023r.
Dostępność cyfrowa
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Informacja dla użytkowników z niepełnosprawnościami
- użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab,
- nawigacja jest przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków,
- w całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB,
- kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących,
- zastosowano przycisk AAA umożliwiający zmianę wielkości tekstu przy pomocy myszy.
Ułatwienia dostępu - zmiana rozmiaru strony.
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony. Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera:
- [CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok,
- [CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2022-03-30. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą do kontaktu jest Damian Kaczorowski, lora@praca.gov.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 44 683 73 56 wew. 74 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, https://www.rpo.gov.pl/
Dostępność architektoniczna oraz informacyjno-komunikacyjna.
|
- Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku mieści się w Radomsku przy
ul. Tysiąclecia 2.
Budynek, w którym mieści się Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku jest obiektem parterowym. Wejście główne od ulicy Tysiąclecia jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście jest wyraźnie widoczne na tle elewacji dzięki zastosowanej różnicy kolorystycznej (kontrast barwny pomiędzy kolorem elewacji i kolorem wejścia/drzwi).
Do wejścia prowadzą schody oraz pochylnia, dzięki której do obiektu mają dostęp osoby na wózkach oraz matki z małymi dziećmi. Przy schodach i pochylni zamontowane są poręcze. Nawierzchnia przed wejściem głównym do budynku PUP jest utwardzona. Wejście główne posiada standardowe drzwi (otwierane „ręcznie") o szerokości 90 cm, z możliwością zwiększenia światła wejścia o 40 cm. W środku znajdują się kolejne drzwi o szerokości 90 cm (jedno skrzydło o szerokości 90 cm, z możliwością zwiększenia światła wejścia o 40 cm). Drzwi posiadają uchwyty w kształcie litery C umożliwiające obsługę jedną ręką. Wejście do budynku pozbawione jest progów.
2. OPIS DOSTĘPNOŚCI KORYTARZY, SCHODÓW I WIND |
- W budynku nie ma windy. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze. Drzwi o szerokości 90 cm prowadzące do administracyjnej części budynku w ciągu dnia pozostają otwarte. Powierzchnia budynku pozbawiona jest progów, schodów
i różnicy poziomów. W budynku znajdują się miejsca do odpoczynku oraz kącik zabaw dla dzieci. Przemieszczania się nie utrudnia również mała architektura oraz inne wyposażenie przestrzeni wewnętrznej (np. urządzenia biurowe, elementy dekoracyjne, stojaki z materiałami informacyjnymi).
3. POMIESZCZENIA I URZĄDZENIA HIGIENICZNO-SANITARNE |
- W budynku znajduje się oznakowana toaleta przystosowana dla potrzeb osób
z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Do pomieszczenia prowadzą drzwi (wyposażone w klamkę i uchwyt w kształcie litery C) otwierane za pomocą karty dostępnej u pracownika urzędu. Pomieszczenie jest wyposażone w oświetlenie na czujnik ruchu.
4. INFORMACJE WEWNĘTRZNE I PLANY BUDYNKU |
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny (tablice informacyjne).Oznaczone są również drogi ewakuacyjne oraz toalety. Aktualnie, informacje te nie są jednak dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku (słabowidzących i niewidomych). Brak planów wizualnych i tablic tyflograficznych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.
5. PĘTLE INDUKCYJNE |
- W budynku znajduje się pętla indukcyjna, która przekazuje wzmocniony i przetworzony sygnał bezprzewodowo (jako pole magnetyczne) wprost do aparatu lub implantu.
6. INFORMACJE O MIEJSCU I SPOSOBIE KORZYSTANIA Z MIEJSC PARKINGOWYCH WYZNACZONYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH |
- Przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku znajdują się parkingi ogólnodostępne. Osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu mają możliwość zaparkowania samochodu na miejscach parkingowych wyznaczonych za pomocą znaków pionowych i poziomych przed głównym wejściem. Z miejsca parkingowego jest bezpośredni wjazd na chodnik (obniżony krawężnik).
7. INFORMACJA O PRAWIE WSTĘPU Z PSEM ASYSTUJĄCYM I EWENTUALNYCH UZASADNIONYCH OGRANICZENIACH |
- Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma możliwość swobodnego wstępu do budynku Urzędu. Warunkiem skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
8. INFORMACJE O MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z TŁUMACZA JĘZYKA MIGOWEGO NA MIEJSCU LUB ONLINE |
- W Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku brak jest możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.
Od 01 sierpnia 2022r. uruchomiona została usługa, która umożliwia uzyskanie informacji o rynku pracy przez osoby niedosłyszące lub słabosłyszące,posługujące się językiem migowym. Usługa ta realizowana jest przez Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia za pośrednictwem platformy do rozmów video MS Teams. Nowy kanał komunikacji obsługiwany jest przez konsultanta Zielonej Linii ze znajomością języka migowego (PJM). Połączenie takie dostępne jest przez Internet
z dowolnego miejsca. Możliwe jest skorzystanie z usługi tłumaczenia na język migowy przez pracownika dowolnego urzędu pracy, który obsługuje klienta głuchego lub niedosłyszącego. Osoba zainteresowana skorzystaniem z usługi będzie mogła połączyć się przez Internet (video rozmowa) z konsultantem Zielonej Linii znającym język migowy. Ekspert będzie tłumaczył rozmowę pomiędzy pracownikiem urzędu,
a osobą z dysfunkcją.
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku w celu obsługi osób ze szczególnymi potrzebami wyposażony jest także w lupy, elastyczne ramki/ekrany powiększające do czytania, ramki pozwalającej na bardziej precyzyjne wskazanie pola do podpisu.
- Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
PUNKT INFORMACYJNO – KONSULTACYJNY W PRZEDBORZU |
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny mieści się w Przedborzu 97-570, ul. Mostowa 29
1. Opis dostępności i wejścia do budynku. |
- Budynek, w którym mieści się Punkt Informacyjno – Konsultacyjny w Przedborzu jest obiektem piętrowym. Główne wejście do budynku posiada schody. Boczne wejście do budynku Urzędu posiada z jednej strony podjazd odpowiedni dla wózków (na budynku znajduję się dzwonek dla osób na wózku inwalidzkim w celu przywołania pracownika), z drugiej strony znajdują się dwa schodki. Przed budynkiem Urzędu nie ma wyznaczonego miejsca postojowego dla samochodów osób niepełnosprawnych.
2. OPIS DOSTĘPNOŚCI KORYTARZY, SCHODÓW I WIND |
- Wewnątrz budynku znajdują się schody, natomiast brak jest windy. Dla osób na wózkach nie ma sali obsługi klienta. W budynku nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych..
3. OPIS DOSTOSOWAŃ, NA PRZYKŁAD POCHYLNI, PLATFORM, INFORMACJI GŁOSOWYCH, PĘTLI INDUKCYJNYCH |
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny (tablica informacyjna). W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a, nie ma również druku (napisów) powiększonego dla osób niewidomych i słabowidzących. Wewnątrz budynku brak oznaczeń kontrastowych, nie ma również pętli indukcyjnych. W Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym w Przedborzu nie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.